Волинь унікальна

Версія для друку

Човен-довбанка

Човен - довбанка

Цю унікальну знахідку було виявлено через спад рівня води у річці Стир влітку 2015 року місцевими рибалками майже на глибині 4 метрів,  в урочищі Гострий кут, між селами Старосілля та Копилля  Маневицького району області.

При детальному огляді науковцями з'ясовано, що це човен-довбанка. Довжина човна – 12 метрів, у ширину він – 75 сантиметрів, у глибину – до 1 метра.

Назва «довбанка» походить від стилю обробітку деревини, тобто це човни які видовбані вручну із цілого стовбура дерева. Наразі це дуб, якому може бути і тисяча років. Бо до такого розміру дерево росте не одне століття. Та ще його перед роботою мали літ зо сто морити у воді, аби човен був міцніший.

У Давній Греції подібні судна називали моноксилами, що в перекладі з грецької - єдиний шматок деревини. Свого часу на таких човнах-однодеревках козаки виходили в Чорне море.

Щодо віку знахідки, то при візуальному огляді доцільно обговорювати декілька варіантів. Перший - "довбанка" належить до епохи бронзи і часів Черняхівської культури. Інший - вона сягає часів Київської Русі. Можна навіть припустити, що свого часу цей човен входив до складу флотилії київського князя Святослава.

Радіовуглецевий аналіз зроблений вченими із м. Вільнюса показав, що вік човна датується 1223 – 1295 роками, а зроблений він із верби білої.

На Волині вже траплялися подібні знахідки, бо човни-довбанки були одним із видів транспорту для наших предків. У Волинському краєзнавчому музеї є дві довбанки, на 5 і 7 метрів, але вони відносяться до 17 і 18 століть. Також є кілька човнів-довбанок Козацької доби і у Запорізькому музеї стародавнього судноплавства, що на о. Хортиця, найбільший з яких має довжину 8 метрів.

Тому ствердно можна сказати, що цей човен є сенсацією, адже наразі в Україні подібних ще не знаходили. 

 


Некорекний ввод!
Невірний
захісний код!